KurumsalKURUMSAL

 

Arı Tarım Ürünleri Pazarlama Ticaret ve Sanayi A.Ş. (Yüreğir V.D. 174 005 1428) 1983 yılında faaliyete başlamıştır. Kurucularımızın pamuk ticaretine başlamaları ise 19. yüzyıl başlarına dayanmaktadır.

Kurucu ortaklarımızdan Pagysa'nın tarihi 1800'lü yıllara dayanmaktadır. Yine kurucu ortaklarımızdan Vitali Meşulam şahıs firması 1960'lı yıllarda faaliyet göstermiştir. 1965 yılında Arı Pamuk Tic Ltd Şti kurulmuş ancak 2010 yılında işlemlerin tek elden yürütülmesi maksatlı kapatılmıştır.

Şirketimiz 1990 yıllarına kadar Türkiye'nin önemli pamuk ihracatçılarından biri olarak işlevini sürdürmüştür. 90'lı yıllarla beraber sanayideki kapasite artış hızı, Türkiye’yi net ithalatçı konumuna getirdi. Firmamız da ülke gerçekleri çerçevesinde ithalat temsilciliği ve zaman zaman da fiili ithalatçı konumunu edinmiştir. İlk başlarda tüccar olarak ihracat yaptığımız firmalar: Bunge, Cottip, Otto, Stern, Albrecht Müller, CDI idi.

Daha sonra Dunavant firmasının tek yetkili temsilciliği yürütüldü. Sonraları Jess Smith ve Libero firmalarının temsilciliği de eklenerek devam etti. Dunavant firmasının Dreyfus firması tarafından satın alınması üzerine, Louis Dreyfus firmasının temsilciliği de görevlerimiz arasında yer aldı.

Louis Dreyfus Türkiye ofisi ile de hem Türk pamuğu alış hem de satışlarında aracılık görevi de üstlenmiş bulunmaktayız.Bunun yanısıra halihazırda Violar /Yunanistan ve Otto Stadtlander GMBH Almanya firmaları ile de hem yerli hem ithal pamukta işbirliğimiz bulunmaktadır.